Sprawni-Razem

Sukcesy tenisistów Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego ,, Sprawni-Razem”  z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczego w Głogowa.

 

Od kiedy rozpocząłem pracę w Szkole Specjalnej 1978r.w Głogowie jako nauczyciel wych. fiz. i na terenie szkoły znajdował się kort tenisowy i wtedy zainteresowałem się tą dyscypliną sportu . Po zrobieniu instruktora tenisa w Bydgoszczy a następnie Trenera II klasy na AWF Warszawie . Zacząłem szkolić dzieci z tej szkoły i dzieci w klubie GTT. Pierwszy mój wyjazd z tą młodzieżą był wyjazd na Olimpiadę Specjalną do Warszawy, tam zrobiłem pierwszy pokaz tenisa zabierając dwóch braci Artura i Marcina Hrywickich . Na następną Olimpiadę pojechaliśmy do Grac do Austrii tam Artur zdobył złoty medal w ,,A’” grupie( najmocniejszej), a jego brat Marcin złoty medal w drugiej grupie ,,B”. W 2000 roku do Sopotu zaproszono nas na Mistrzostwa Polski ,,Sprawni-Razem” gdzie startowali zawodnicy z lekkim upośledzeniem, Artur i Marcin byli umiarkowani wcześniej startowali w Olimpiadach Specjalnych a tu Mistrzostwa z lekkim upośledzeniem. Zabrałem młodą zawodniczkę z lekkim upośledzeniem Annę Berczyńską i wróciliśmy znowu z medalami Artur złoto, Marcin srebro a Ania złoto.

 

W 2001r. Po wstąpieniu zawodników GTT do,, Sprawi – Razem” wysłano nas na I Mistrzostwa Europy( INAS-FID ) do Susic w Czechach. Z poza Europy uczestniczyli Australijczycy bardzo mocna ekipa. Drużynowo dziewczęta przywiozły brązowy medal a chłopcy czwarte miejsce. W 2002 ponownie udaliśmy się do Sopotu na Mistrzostwa Polski ,,Sprawni -Razem” i nasi zawodnicy GTT uczniowie szkoły specjalnej w powiększonym składzie zdobyli, złoto Ania Berczyńska a Piotr Tomaszewski brązowy medal . W tym samym roku pojechaliśmy na Międzynarodowe Mistrzostwa Czech do Susic. Ania Berczyńska zdobyła złoto a Piotr Tomaszewski srebro a Jacek Krzanowski czwarte miejsce.

 

W 2003 w maju w Głogowie odbyły się Mistrzostwa Polski w tenisie Spr.-Raz. Organizatorem było GTT i Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych w Głogowie, dyrektorem mistrzostw byłem ja.

 

Ania Berczyńska GTT zdobyła srebro a Piotr Tomaszewski brąz, złoto zdobył Dawid Kiedrowski z Sopotu i złoty medal zdobyła Maria Maciejewska z Tczewa.

 

W tym samym roku ekipa Polska udała się na Mistrzostwa Europy do Budapesztu Dawid Kiedrowski z Sopotu zdobył złoto, czwarte miejsce w singlu i brąz w deblu przywiózł Jacek Krzanowski GTT (zastąpił kontuzjowanego Piotra Tomaszewskiega) natomiast Ania Berczyńska GTT wróciła z trzema złotymi medalami ( singlu,deblu i drużynowo).

 

A jesienią pojechaliśmy do Sopotu na Halowe Mist. Polski. Do lat 18 tu. pierwsze miejsce zajął Mateusz Orczyk GTT, powyżej „OPEN” złoto D.Kiedrowski Sopot , srebro J.Krzanowski GTT, brąz P. Tomaszewski GTT. Wśród Kobiet Ania Berczyńska GTT.

 

W 2004 r. Nasza kadra Polski poleciała do dalekiej Australii do Melbourner na Mistrzostwa Świata. Dawid Kiedrowski ZDOBYŁ złoto, a Ania Berczyńska po długim i bardzo wyczerpującym w tem.39 stopni WYWALCZYŁA brązowy medal, pamiętam ten 24 godz. lot. Był to wjazd całego życia dla trenera i tej młodzieży z niepełnosprawnością umysłową, spotkaliśmy tam na kortach naszą kadrę tenisistów na wózkach i mogliśmy podziwiać ich wspaniałą grę. Po zaprzyjaźnieniu się zostaliśmy zaproszeni na bal gdzie ponad 100 zawodników na wózku i my się bawiło przy wspólnej muzyce. Zapamiętamy ten bal do końca życia.

 

Sukces Ani został zauważony przez władze miasta Głogowa, które powierzyły jej honor niesienia znicza olimpijskiego podczas Centralnej Inauguracji Roku Olimpijskiego 2004 w Głogowie, którego głównym gościem była Irena Szewińska.

 

W 2005 i odbył się Mistrzostwa Polski w Kłodzku ponownie nasi zawodnicy GTT stali na najwyższym podium Piotr Tomaszewski i Ania Berczyńska .

 

W 2006 r. W Głogowie byliśmy organizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Polski i tu także stali na podium nasi z GTT.

 

W 2007 jesteśmy organizatorami Mistrzostw Europy INAS-FID TENIS CHAMPIONSCHIPS nasi zawodnicy GTT dwa srebrne medale: Piotr Tomaszewski w singlu i deblu grając w parze z Dawidem Białkiem też GTT.

 

W 2008 odbył się Mistrzostwa Polski w Kłodzku ponownie nasi zawodnicy GTT stali na najwyższym podium Jacek Krzanowski i Karolina Lipińska.

 

W 2009 w Libercu w Czechach odbyły się Światowe Igrzyska Global GAMES  oprócz lekko atletów, pływaków, piłkarzy nożnych z Polski pojechała trójka tenisistów Piotr Tomaszewski zdobył 2 srebrne medale: w singlu i w deblu z Karoliną Lipinśką natomiast Karolina zdobyła 4 medale: brąz w singlu, srebro w deblu, srebro w drużynówce i srebro w deblu z Piotrem.

 

W 2010 r. ponownie Mist.Polski w Kłodzku złoto przypadło Karolinie Lipińskiej i srebro w deblu . Do lat 18 złoto w singlu i złoto w deblu z Łukaszem Wodką GTT zdobył Marcin Proszek GTT a Łukasz srebro w singlu .W grupie integracyjnej brązowy medal przypadł Pawłowi Szubartowi GTT

 

W 2011 w Głogowie odbyły się Mistrzostwa Polski w tenisie głównym organizatorem był Zarząd Główny ,,Sprawni – Razem,, z Warszawy, współorganizator GTT i ZPSW z Głogowa dyrektor Andrzej Kulhawik.
W kategorii kobiet K. Lipińska zdobyła złoto w singlu i srebro w deblu w parze z Anną Wisniewską GTT, w kategorii integracyjnej złoto dla Stasiński Paweł i srebro Piotr Koliński, czwarty Paweł Szubart wszyscy z GTT.

 

W dniach 23.09-5.10,2011 we Włoszech odbyły się Światowe Igrzyska GLOBAL GAMES LIGURIA . Polskę w tenisie reprezentowali Karolina Lipińska, zdobyła 4 medale : srebro w singlu, srebro w deblu, srebro w drużynówce i brązowy w deblu. Oraz Alicja Siwińska ze Słupska także 4 medale w tym brąz w singlu. Słowa uznani należ się Piotrowi Tomaszewskiemu ponieważ zagrał w debla z kontuzją stawu skokowego i zdobył z Karoliną brązowy medal.
Nasi sportowcy tym samym zapewnili sobie start na Mistrzostwa Świata w styczniu 2012 w Australii o ile znajdą się środki z Zarządu Głównego ,,Sprawni – Razem” z Warszawy.

W Głogowie w dniach 24.09.2012 odbył się Ogólnopolski Tutniej Tenisa Ziemnego Sprawni -Razem” o Puchar Starosty Powiatu Głogowskiego. Karolina Lipińska GTT  zajęła I miejsce , Wiśniewska Anna zajeła II miejsce oraz Piotr Tomaszewski GTT zajął I miejsce, a do lat 18 Grzegorz Byczyński I miejsce i Piotr Kitlński II miejsce obaj zawodnicy także GTT.

 

Trener GTT, trener kadry polski ,, Sprawni-Razem”
Andrzej Kulhawik