Podsumowanie sezonu 2019 GTT

Witam serdecznie   Wszystkich gości oraz Was kochana młodzieży i dzieci. Witam Przewodniczącego Rady Miejskiej Głogów Leszka Drankiewicza, byłych Prezesów GTT Jerzego Sztangreta i Wiesława Ławrowskiego oraz media, na Podsumowaniu Roku 2019 Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego.

Pracą zarządu GTT   kieruje Prezes Andrzej Kulhawik, funkcję wiceprezesa sprawuje Mirosław Żmuda, skarbnikiem jest Tomasz Wojciechowski, sekretarzem Danuta Ławrowska. Prace zarządu wspomagają pozostali członkowie: Ewelina Nadała, Damian Szczepanowski, Arkadiusz Kaczor, Sławomir Klawiński, Maciej Kulhawik, Jarosław Blida.

Pracę szkoleniową w klubie realizuje 3 trenerów:  Andrzej Kulhawik, który równocześnie jest także trenerem reprezentacji Polski „Sprawni Razem”, Jarosław Blida i  Maciej Kulhawik.

Podstawowym zadaniem GTT jest szkolenie  dzieci i młodzieży. W przeciągu 27 lat funkcjonowania klubu udało nam się zwalczyć stereotyp, że tenis jest sportem elitarnym. Ilość dzieci i młodzieży przeszkolonych w tym okresie wybitnie świadczy o tym, że tenis jest już sportem masowym. Jesteśmy najliczniejszym w naszym mieście po piłce nożnej klubem pod względem ilości zawodników. W mijającym roku ich liczba wahała się między 150 a 160 zawodniczek i zawodników.

Głównymi imprezami w tym roku były turnieje tenisa ziemnego oraz tenisowa wymiana młodzieży. Zorganizowaliśmy 10 różnorodnych turniejów dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, w tym kolejne Otwarte Mistrzostwa Głogowa oraz turniej dla całych rodzin.

Dwukrotnie gościliśmy w Głogowie  Kadrę Polski „Sprawni Razem” pod kierownictwem, od wielu lat trenera Kadry GTT Andrzeja Kulhawika , która przygotowywała się w Głogowie przed Mistrzostwami Polski w Słupsku oraz przed Mistrzostwami Świata  w Brisbaen w dalekiej  Australii.       

Na kortach twardych PATA  RAFTERA  ARENA w Brisbaen, wszystko szło zgodnie z planem, gdy nagle jak to w życiu, zachorowała czołowa   zawodniczka, która miała grać w  singla, debla z koleżanką oraz miksta z Mateuszem z GTT .  Organizator mimo zgłoszenia przez trenera, zmiany obsady w deblu i mikście nie zezwolił, na te zmiany w drużynie, tym samym pozbawiając Nas szansy na dobre miejsca, a w tych konkurencjach liczyliśmy na medale.

Pozostali zawodnicy robili co mogli na korcie, lecz atmosfera i nastroje związane z pobytem koleżanki w szpitalu, odbiły się  na ich grze i wynikach. Przypomnę !

Był to już drugi wyjazd naszych tenisistów do dalekiej Australii.  Podczas pierwszego pobytu w 2004 roku w Melbourne , Dawid Kiedrowski z Sopotu zdobył złoty medal, a nasza zawodniczka z Głogowa Anna Berczyńska zdobyła wtedy brązowy medal.

Pomimo dalszych miejsc poza podium, Nasi kadrowicze zaprezentowali się godnie otrzymując obfite oklaski na kortach  w Brisbaen.

Dziękujemy Panu Prezydentowi oraz Staroście za upominki które nasi zawodnicy mogli wręczać swoim przeciwnikom z innych Państw.

Te Mistrzostwa Świata uważamy, mimo nie przewidzianych trudności za udane zarówno pod względem sportowym jak i poznawczym. W lipcu 2020 roku czeka naszą  Kadrę ,,Sprawni-Razem’’ wyjazd do Belgi na MŚ INAS w tenisie.

 

W dniach od 4 do 10 lipca odbyła się szczególna, bo jubileuszowa 25 międzynarodowa wymiana młodzieży naszego Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego z młodzieżą z Kettenkamp w Niemczech. Nasza wizyta przebiegała zgodnie z przygotowanym programem, który był bardzo bogaty i ciekawy. Jak zawsze odbył się turniej tenisowy, który po raz kolejny wygraliśmy 11:7 i zdobyliśmy puchar przechodni .Odbyliśmy także szereg ciekawych spotkań i wizyt.  Tydzień minął także na wspólnych zabawach integracyjnych, grach terenowych i sprawnościowych. Nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Ten pobyt na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy także nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała jeszcze wiele lat. Serdeczne podziękowania dla Prezydenta miasta Głogowa, który ufundował prezenty i drobne upominki dla strony niemieckiej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjazdu, a szczególnie dla kierownika wyjazdu Trenera Jarosława Blidy.

Oprócz szkolenia dzieci i organizacji turniejów GTT prowadzi  rozgrywki amatorskiej ligi tenisowej panów do 45 roku życia, ligi oldbojów oraz ligi kobiet, w których uczestniczyło około  30 zawodniczek i zawodników. Rozgrywki trwały od maja do końca września. Odpowiedzialny za prowadzenie ligi jest członek zarządu GTT Sławomir Klawiński. Później będziemy mieli okazję poznać najlepszych amatorów wśród dorosłych tenisistów.

 

Cenimy sobie współpracę z TennisKulClub , dzięki trzem kortom o profesjonalnej i pełnowymiarowej nawierzchni, podniosły się warunki  i jakość szkolenia zawodników GTT  oraz możliwość rozgrywania sparingów i organizowania turniejów w okresie jesienno-zimowym. Coraz więcej dzieci i młodzieży , a także dorosłych chce szkolić się w tenisie. W roku 2020 r. Głogowskie Towarzystwo Tenisowe  nie zamierza zwalniać tempa.

 

W 2019r roku pozyskaliśmy środki  z budżetu Gminy Miejskiej Głogów na wynajem obiektów sportowych w Chrobry Głogów SA  w kwocie 47.000 zł oraz na cele merytoryczne 33.000 zł . Głogowskie Towarzystwo Tenisowe po raz pierwszy pozyskało środki  z fundacji KGHM w kwocie 52.000 zł przeznaczone dla kadry zawodników GTT, na sparingi szkoleniowe, zgrupowanie kadry oraz sprzęt sportowy. Pozyskaliśmy również  5 .000 zł z organizacji pozarządowej  ,,Mały Grant” ,, Szukamy nowych talentów w tenisie” realizowany w szkołach głogowskich. A także pozyskaliśmy we własnym zakresie na cele statutowe z następujących źródeł :

  1. składki członkowskie,
  2. wpłaty rodziców na szkolenie dzieci i młodzieży,
  3. dotacja pozyskana na wymianę międzynarodową z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży,
  4. wpisowe z turniejów dla dorosłych,
  5. przychody z OPP ( 1% ).
  6. nagrody rzeczowe ufundowane przez hurtownię Babolat.

Mamy nadzieję , że w przyszłym roku pozyskane kwoty przez GTT nie ulegną zmianie co pozwoli nam na realizację planów na 2020r. Teraz nastąpi  wręczenie nagród dla najlepszych zawodników GTT za osiągnięcia sportowe w roku 2019.  Poproszę Wice-Prezesa GTT Mirosława Żmudę o przedstawienie listy wyróżnionych.

 

Natalia Jasak, lat 8

W cyklu turniejów w Szczawnie-Zdrój zajmowała miejsce pierwsze, drugie i czwarte. Ponadto w Zielonej Górze była druga i trzecia, a na turnieju w Lubinie czwarta.

Kajetan Jasak, lat 8

Na turniejach w Szczawnie-Zdrój zdobył drugie i trzecie miejsce, ponadto zajął drugie miejsce w Zielonej Górze i we Wrocławiu oraz trzecie miejsce na turnieju w Lubinie.

Igor Sendłak, lat 8

Igor zajął drugie miejsce na turnieju w Lubinie.

Filip Nowak, 9 lat

Zwyciężył na turnieju w Szczawnie-Zdrój do lat 9 i zajął piąte miejsce na turnieju we Wrocławiu do lat 10.

Stanisław Adamczak, lat 9

W tym roku Stasiu wziął udział w 12 turniejach. Z większości z nich wrócił z pucharami. Trzy razy zwyciężył w Lesznie, również trzy razy plasował się na drugim miejscu (w Lesznie, Szczawnie-Zdrój i we Wrocławiu) i czterokrotnie zajmował trzecie miejsce.

Kamila Łęska, lat 10

Trzy razy zdobyła trzecie miejsce na turniejach w Szczawnie-Zdrój, Poznaniu i w Warszawie.

Adam Łukasiewicz, lat 10

Adam zwyciężył w tym roku na turnieju w Piotrkowie Trybunalskim, ponadto cztery razy zajmował drugie miejsca, dwa razy w Szczawnie-Zdrój i dwa razy we Zielonej Górze. W cyklu turniejów Szczawieński Wielki Szlem zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Daniel Mazur, lat 10

W tym roku zwyciężył na turnieju w Zielonej-Górze, był drugi oraz trzeci w Szczawnie-Zdrój i czwarty w Poznaniu.

Mikołaj Dumicz, lat10

Zajął czwarte miejsce na turnieju we Wrocławiu.

Piotr Szczepanowski, lat 11

Brał udział we wrocławskich turniejach amatorskich. Jego najlepszy wynik to drugie miejsce i piąte w turnieju Masters dla ośmiu najlepszych zawodników cyklu.

Michał Nadała, lat 11

Zawodnik sklasyfikowany obecnie na 99 miejscu w Polsce do lat 12.

W tym sezonie wygrał dwa turnieje wojewódzkie (w Szczawnie-Zdrój i w Ściegnach). Ponadto był drugi w Sobocie i Ściegnach i trzy razy zajmował trzecie miejsce na turniejach WTK we Wrocławiu i Kaliszu. Również z sukcesami startował w turniejach deblowych: pierwsze miejsce na WTK w Sobocie, dwa razy drugie miejsce we Wrocławiu i dwa razy trzecie miejsce w Żarach na turniejach OTK. Na amatorskim turnieju Mc Donald’s Kids Cup we Wrocławiu zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie miejsce w turnieju Masters.

Karolina Nadała, lat 13

Karolina brała udział w cyklu Mc Donald’s Kids Cup we Wrocławiu, zajmując w poszczególnych turniejach miejsca: szóste, dwa razy drugie i trzecie oraz trzecie miejsce w turnieju Masters. W kolejnej edycji, która rozpoczęła się w październiku tego roku zdobyła pierwsze miejsce.

Alan Hapke, lat 13

Zawodnik sklasyfikowany obecnie na 135 miejscu w Polsce do lat 14.

Alan zwyciężył w turnieju WTK w Pobiedziskach, a na turnieju w Szczawnie-Zdrój zajął drugie miejsce. Ponadto osiągnął ćwierćfinał na turnieju OTK w Lubinie.

Jakub Rozmus, lat 13

Zawodnik sklasyfikowany obecnie na 174 miejscu w Polsce do lat 14.

Dwa razy plasował się na trzecim miejscu turniejów WTK we Wrocławiu i Lubinie. Ponadto zdobył drugie miejsce w turnieju deblowym na turnieju WTK we Wrocławiu.

Grzegorz Porębski, lat 14

Grzegorz brał udział w turniejach Mc Donald’s Kids Cup we Wrocławiu. Jego najlepszym wynikiem było zajęcie trzeciego miejsca i piąte miejsce w turnieju Masters.

Mateusz Stusiński, absolwent  Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych

Jest w ścisłej kadrze Polski,, Sprawni-Razem”. W czerwcu na  Mistrzostwach Polski  ,,Sprawni – Razem” w Słupsku wywalczył  Mistrza  Polski w singlu i w deblu.

W dniach 7-20 października brał udział w Mistrzostwach Świata GLOBAL GAMES  w Brisbane w dalekiej Australii. Mateusz spisał się znakomicie startując  drugi  raz na zawodach o tak wysokiej radze zajął 8 miejsce w singlu.

PODSUMOWANIE AMATORSKIEJ LIGI TENISOWEJ

 

Najlepszymi zawodniczkami w roku 2019 r. zostały:  

I miejsce- Bartczak Dorota

II miejsce-  Radoszewska Grażyna

III miejsce-  Koziar Ewelina                                                                                     

Panowie do 45 lat  

I miejsce –    Zieliński          Mariusz

II miejsce –   Szymczak       Paweł

III miejsce –  Zabłocki          Dariusz

Oldboje

I miejsce –  – Dziadulewicz  Grzegorz

II miejsce –  Szala                  Jerzy

III miejsce – Czerwiec            Andrzej

 

Mamy też zaszczyt podziękować Michałowi Przysiężnemu, który w tym roku zakończył swoją karierę Zawodowego Tenisisty, a na  początku swojej kariery tenisowej , reprezentował Nasz Klub i osiągnął  bardzo wysokie wyniki w Kraju i na Świecie .

Poproszę  Członka Zarządu, Arkadiusza Kaczora o przedstawienie krótkiej   charakterystyki  Tego  wspaniałego  sportowca.

Michał rozpoczął przygodę z tenisem w wieku dziewięciu lat. To wtedy w garażu rodzinnego domu znalazł starą, drewnianą rakietę tenisową. Głogowska szkółka tenisowa, do której zaczął uczęszczać- szybko okazała się niewystarczająca , szczególnie brak  krytych kortów dla błyskawicznie rozwijających się umiejętności przyszłego wielokrotnego uczestnika Wielkiego Szlema.
Z rodzinnego miasta Głogowa Michał wyekspediował nie tylko pasję, entuzjazm i marzenie, by zostać zawodowym tenisistą. To tu, jako dziewięciolatek otrzymał oryginalny przydomek. Jako chłopiec, ze względu na fryzurę- przypominał bohatera bajki “Zaczarowany ołówek”. Rówieśnicy momentalnie to dostrzegli. Początkowo Przysiężny nie był zadowolony, z czasem jednak przywykł, a nawet polubił nowy pseudonim. A “Ołówkiem” do tej pory nazywają go fani i przyjaciele.

Podczas osiemnastu lat sportowej kariery zawodowej Michał  brał udział we wszystkich turniejach Wielkiego Szlema. Dotarł do drugiej rundy turniejów Australian Open , Roland Garros i Wimbledon.

Wywalczył osiem tytułów w turniejach cyklu ATP Challenger Tour. Czternaście lat reprezentował Polskę w Pucharze Davisa i aż 28 razy wystąpił w reprezentacji Polski. Kariera Michała rozwijała się błyskawicznie.

Tenisista awansował do elitarnego grona stu najlepszych rakiet świata. Oprócz niego podobnego zaszczytu dostąpili tylko czterej Polacy: Wojciech Fibak, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot oraz Hubert Hurkacz. W 2014 roku klasyfikowano Przysiężnego Michała na 57. pozycji prestiżowego rankingu ATP.
W 2015 roku zapewnił biało- czerwonym awans do Grupy Światowej. Zdobył decydujący punkt w meczu ze Słowacją. W wielkim stylu, harmonijnie i energicznie pokonał faworyzowanego Norberta Gombosa, tym samym wprowadzając Polaków do tenisowej society.
Jak mówił niedawno inny odnoszący sukcesy polski tenisista, Mariusz Fyrstenberg: On jest najpiękniej grającym technicznie tenisistą mojego pokolenia, słusznie nazywanym polskim Federerem. Swoimi wynikami dawał nam wiele radości (…). Niestety, ze względu na kontuzję i nieprzynoszącą satysfakcjonujących rezultatów rehabilitację- Przysiężny był zmuszony przerwać karierę sportową. Jako trener ma już na koncie unikalne sukcesy. Kilka miesięcy 2018 roku spędził jako sparing- partner Caroline Wozniacki. Praca w teamie triumfatorki Australian Open nie pozostała bez wpływu na trenerski warsztat Przysiężnego. Zdobywaną latami wiedzę, doświadczenie i kontakty sportowiec doskonale wykorzysta w swoim nowym projekcie.

Podziękowanie sponsorom

Rodzicom , Gmina Miejska Głogów , Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, Firma Babolat ,   podatnicy oddający 1% podatku. Dziękujemy Wojtkowi Skołozdrzemu za pracę  społeczną  przy  turniejach dla dorosłych .

Teraz moment na który czekają z niecierpliwością Ci którzy otrzymają legitymacje  członka GTT. Poproszę Członka Zarządu Danutę Ławrowską o wyczytanie listy nowych członków GTT. Losowanie nagród dla nowych członków.

Galeria zdjęć: